Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Prażmowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wieczerza Wigilijna w Jaroszowej Woli

Email Drukuj PDF

W dniu 15 grudnia 2014 r. w świetlicy w Jaroszowej Woli odbyło się spotkanie wigilijne dzieci z trzech świetlic: Jeziórko, Gabryelin i Jaroszowa Wola. W spotkaniu wzięło udział około 90 osób w tym zaproszony Wójt  Gminy Prażmów Pan Sylwester Puchała.

Zgodnie z tradycją Pan Wójt Sylwester Puchała wraz z Panią Kierownik Joanną Górniak  złożyli zebranym gościom życzenia Świąteczne i Noworoczne. Dzieci w tak podniosłym dniu zostały obdarowane przez przybyłego Mikołaja paczkami upominkowymi. Atrakcją spotkania wigilijnego były występy jasełkowe przygotowane przez dzieci oraz wychowawców świetlic: Jeziórko, Jaroszowa Wola oraz Gabryelin.


Pojawił się wystrój świąteczny oraz poczęstunek przygotowany przez pracowników GOPS w Prażmowie. Spędzony czas upłynął w miłej i świątecznej atmosferze. Kierownik GOPS w Prażmowie bardzo dziękuje wszystkim dzieciom wraz z wychowawcami świetlic za przygotowanie jasełek oraz pracownikom GOPS za przygotowanie stołu wigilijnego.

 

Kolonie letnie w Bieszczadach – Lesko 28.06.2014r. – 07.07.2014r.

Email Drukuj PDF

Początek wakacji to szczęśliwe dni dla dzieci i młodzieży szkolnej, którzy pragną odpoczynku, wyluzowania się i zmiany otoczenia. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom zorganizowano dla grupy 105 dzieci z terenu gminy Prażmów, oraz 15 dzieci z gmin sąsiednich, kolonie letnie w miejscowości Lesko w Bieszczadach. Wyjazd dzieci nastąpił wczesnym rankiem autokarami, które pozostawały wraz z nimi przez cały czas pobytu dowożąc grupy na organizowane w terenie wycieczki.

Była to między innymi całodniowa wycieczka tzw. „wielka pętla bieszczadzka” trasa Lesko - Baligród, Jabłonki, Cisna, Wetlina - Połonina Wetlińska, wraz z wejściem młodszych dzieci  z opiekunami i przewodnikiem do schroniska na szczycie połoniny w rewelacyjnym czasie 2,5 godziny w obie strony. Duże gratulacje dla maluchów za kondycję i wytrwałość. Był także przejazd malowniczą trasą przez Wołosate, Ustrzyki Górne, Czarną Górną, Ustrzyki Dolne i powrót na kolacje do Leska. Grupa starszych dzieci odbyła taką samą trasę z tym, że pieszo pokonały trasę na Małą Rawkę i Dużą Rawkę. Również gratulacje i wyrazy uznania. Koloniści wrócili mocno zmęczeni, ale niektórzy dali jeszcze upust swej energii na wieczornej dyskotece. Atrakcją dla niektórych była wizyta w ośrodku szybowcowym, dla innych wizyta u źródełka miłości i dobroci.

Więcej…
 

Nowe zasiłki dla opiekunów

Email Drukuj PDF

Z dniem 15 maja 2014 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Termin składania wniosków do 15 września 2014.
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 kwietnia 2014 r., pod poz. 567 opublikowana została ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Ustawa określa warunki nabywania oraz zasady ustalania i wypłacania zasiłków dla opiekunów osobom, które utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r. w związku z wygaśnięciem z mocy prawa decyzji przyznającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Zasiłek dla opiekuna, w kwocie 520 zł, będzie przysługiwał osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa z dniem 1 lipca 2013 r., na podstawie uznanego za niekonstytucyjny art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku dla opiekuna wszczynane będzie na wniosek osoby ubiegającej się o zasiłek dla opiekuna. Wniosek będzie można składać maksymalnie w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Czytaj więcej: Informacja w sprawie ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów >>

Pobierz treść Dziennika Ustaw o ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów – Dz. U . z 30.04.2014r. poz. 567 >>

 

Podwyższona wysokość świadczenia pielęgnacyjnego od dnia 1 maja 2014 r.

Email Drukuj PDF

W Dzienniku Ustaw z 2014 r., pod poz. 559 opublikowana została ustawa z dnia 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, która wejdzie w życie z dniem 1 maja 2014 r. Obecnie, świadczenie pielęgnacyjne wynosi 620 zł miesięcznie. Na mocy omawianej ustawy świadczenie pielęgnacyjne będzie wynosić:

  1. w okresie od dnia 1 maja 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. – 800 zł miesięcznie,
  2. w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. – 1200 zł miesięcznie od dnia 1 stycznia 2016 r. – 1300 zł miesięcznie.

Pobierz treść Dziennika Ustaw o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych >>

 

Punkt konsultacyjny

Email Drukuj PDF

Konsultacje psychologiczno – terapeutyczne dla mieszkańców gminy.

Zapraszamy mieszkańców z terenu Gminy Prażmów do bezpłatnych indywidualnych konsultacji psychologicznych i terapeutycznych w Ośrodku Zdrowia w Prażmowie
ul. Ostapowicza 4 w każdą środę w godzinach 16:30 – 18:30.

Prosimy o wcześniejsze telefoniczne powiadomienie o uczestnictwie pod numerem telefonu (22) 727-05-26 w godzinach pracy Ośrodka tj. 8:00 – 16:00. Osoba prowadząca sprawę - Anna Romanowska (pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prażmowie) .

Zakres udzielanej pomocy:

1.  Przyjmowani pacjenci bez ograniczeń wiekowych
2.  Dla osób z problemem narkotykowym/alkoholowym
- Poradnictwo

3.  Dla rodzin osób z problemem narkotykowym/alkoholowym
• Poradnictwo
• Diagnoza, informacja, edukacja, motywacja do leczenia

4.  Dla osób uzależnionych utrzymujących abstynencję:
• Poradnictwo

5.  Dla osób uzależnionych niezmotywowanych do leczenia:
• Edukacja dotycząca ograniczania szkód zdrowotnych związanych z przyjmowaniem narkotyków/alkoholu

6.  Współpraca z miejscowym systemem pomocy społecznej


Uprzejmie informujemy,  że w naszym Punkcie Konsultacyjnym odbywają się  spotkania dla osób cierpiących z powodu picia alkoholu lub nadużywania innych substancji przez bliską osobę.

Zapewniamy możliwość uzyskania rzetelnej wiedzy na temat choroby alkoholowej i form leczenia, nauczenia się efektywnego postępowania z osobą pijącą oraz innymi trudnymi sytuacjami życiowymi. Służymy pomocą i wsparciem w procesie odbudowywania równowagi i stabilizacji rodziny oraz stopniowego odzyskiwania spokoju i pogody ducha.

Od pewnego czasu zauważyłaś różne zmiany związane z piciem alkoholu przez bliską Ci osobę (męża, żonę, ojca, matkę, syna, córkę itp.). Może osoba ta przy różnych okazjach coraz częściej pije alkohol, może pije na drugi dzień i w ten sposób łagodzi przykre dolegliwości, może się upija i nie pamięta nic ze swojego zachowania. Może zauważyłaś, że zaczyna pić więcej niż dotychczas, nie kontroluje już ilości wypijanego alkoholu.

Zauważyłaś, że picie przynosi więcej kłopotów i problemów - życiowych, zawodowych, finansowych, rodzinnych.

Być może starałaś się „coś z tym zrobić”. To normalny, zdrowy i ludzki odruch. Skoro widzisz, że ktoś się coraz bardziej pogrąża, niszczy zdrowie próbujesz go powstrzymać. Powstrzymać poprzez tłumaczenie i argumentowanie, odwoływanie się do rozsądku, do dobra rodziny czy dzieci. Prosisz, żeby już nie pił, namawiasz do abstynencji, zmuszasz do składania obietnic zaprzestania picia. Może grozisz, straszysz, szantażujesz.

Początkowo jednak zaprzeczasz, udajesz czy ukrywasz, że większość Waszych problemów ma związek z piciem. Przekonujesz samą siebie „że nie jest z nim tak źle bo pracuje”, „że każdy mężczyzna trochę pije”. Usprawiedliwiasz go „że ma nerwową pracę”, „że to koledzy go namówili”. Wciąż masz nadzieję, że się zmieni - przecież Ci obiecał, że już nie będzie pił.

Może pilnujesz go by nie pił lub nie pił za dużo, kontrolujesz go, szukasz, wylewasz znaleziony w domu alkohol. Niekiedy sprzątasz po jego „alkoholowych wyczynach”, przepraszasz sąsiadów i znajomych, oddajesz długi zaciągnięte przez niego. Może usprawiedliwiasz przed pracodawcą, załatwiasz zwolnienie. Niekiedy, gdy osobie pijącej uda się przez jakiś czas utrzymać abstynencję to wydaje Ci się, że wszystko będzie już dobrze i wspaniale - aż do kolejnego picia.

Stopniowo zaczynasz koncentrować swoje życie wokół alkoholu wcale go nie pijąc. Myślisz ciągle o tym, czy on się dziś napije czy nie. Zastanawiasz się jak się masz zachować, gdy przyjdzie pijany. A przede wszystkim co jeszcze zrobić, żeby on w końcu przestał pić.

Niekiedy próbujesz coś zrobić tak przez wiele, wiele lat, a tymczasem picie nasila się coraz bardziej i groźniej. Ale wciąż masz nadzieje, że znajdziesz jakiś cudowny sposób na jego picie.

Zaczynasz praktycznie robić wszystko za osobę pijącą. Myślisz, planujesz, podejmujesz za nią życiowe decyzję. Nie zwracasz uwagi na własne potrzeby

i pragnienia. Starasz się nadrobić wiele rzeczy, rozwiązać narastające problemy, a gdy Ci się to nie udaje to winisz siebie. Niekiedy, gdy masz już dość jesteś zła i wściekła, czujesz się wykorzystywana i niedoceniana. Żyjesz w stanie ciągłej gonitwy, chaosu, niepokoju, lęku, napięcia i zdenerwowania. To wszystko powoduje zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, narastanie dolegliwości bólowych i sięganie po leki uspokajające lub nasenne. Może czujesz się tak źle, że idziesz do lekarza internisty, neurologa, psychiatry gdzie jesteś bezskutecznie leczona. Bezskutecznie bo problemem jest picie alkoholu przez bliską Ci osobę. Pewnie nie łatwo Ci się do tego przyznać. Wstydzisz się za niego, czujesz się winna, obawiasz się reakcji otoczenia, krewnych, sąsiadów. Może słyszałaś wiele razy stwierdzenia „gdybyś była inna to bym nie pił”, „to przez ciebie pije bo jesteś złą żoną”, „musisz się bardziej postarać to przestanie pić” itp.

Coraz bardziej izolujesz się od ludzi. Zostajesz sama ze swoim chaosem, zmieszaniem, desperacją, lękiem. Zamykasz się w domu, który staje się pułapką bez wyjścia. Już zupełnie nie wiesz co masz zrobić.

A tymczasem zmiana Twojego postępowania wobec osoby pijącej mogłaby stać się powodem skłaniającym ją do podjęcia próby leczenia i przerwania picia.

Możesz stopniowo nauczyć się jak postępować z osobą pijącą czy biorącą środki odurzające, pomóc jej, a przede wszystkim przywrócić szacunek dla samej siebie
i poprawić relacje w rodzinie Możesz w końcu uzyskać wiele odpowiedzi na dręczące Ciebie pytania i uzyskać rzetelną, fachową wiedzę związaną z pomocą osobie z problemem alkoholowym czy narkotykowym.

 

Turniej ping ponga

Email Drukuj PDF

W  dniu 27 marca 2014 roku na świetlicy w Jeziórku odbył się międzyświetlicowy turniej ping ponga. W turnieju wzięło udział 32 dzieci ze wszystkich świetlic gminy Prażmów. Dla wszystkich uczestników przygotowany był słodki poczęstunek. Młodsze dzieci brały udział w konkurencjach: „Rozpoznaj Smak” oraz „Zjedz babeczkę”.


W wyniku rozgrywek na podium znaleźli się:
I   Miejsce – Dawid Balcer – świetlica w Jaroszowej Woli
II  Miejsce – Patryk Górniak – świetlica w Jeziórku
III Miejsce – Arkadiusz Borowski – świetlica w Jeziórku

 


Strona 11 z 12

Szukaj

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Prażmowie czynne są numery telefonów:

Kierownik, Księgowość, Fundusz Alimentacyjny
22 727 05 26

Świadczenia Rodzinne i Wychowawcze PROGRAM 500+
22 736 19 56

Pomoc Społeczna
22 727 42 67

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Przydatne linki

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama